pl gb de

Historia

Malutka wieś Tarnowo położona jest nad Starą Regą w gminie Łobez w województwie zachodniopomorskim. Gmina Łobez znajduje się w środkowej części Pomorza Zachodniego, w powiecie łobeskim. Położona jest na Wysoczyźnie Łobeskiej i Pojezierzu Drawskim – najciekawszych krajobrazowo obszarach województwa zachodniopomorskiego.

Pierwsza wzmianka o Tarnowie znalazła się już w dokumentach z końca XVII w. Właścicielami wsi i okolic był ród Borków, aż do XVIII w. i ponownie do końca XIX w. W latach 1939-1945 wieś Tarnowo była w posiadaniu Hildegardy von Borcke.

Młyn wodny w Tarnowie udokumentowany jest historycznie od XVIII w. Obecny budynek wzniesiono na początku XX wieku, w roku 1903 na miejscu drewnianego poprzednika, za sprawą Stefana von Borcke. Budowa z cegły ceramicznej o wysokim dachu mieści aż 4 kondygnacje. Do zasadniczego budynku przylega od północy budynek elektrowni wodnej, który do dnia dzisiejszego pełni swoją funkcję. Zachowało się oryginalne wyposażenie techniczne pochodzące sprzed 1945 r. - urządzenia transmisyjne i mlewne.

Mieszkańców wsi Tarnowo charakteryzuje dbałość o porządek swoich gospodarstw przydomowych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wieś dostała wyróżnienia w konkursie „Najpiękniejsza wieś” w powiecie łobeskim. Nie bez powodu obecny właściciel (od 2005 r.) „Młyna nad Starą Regą” na swoją działalność wybrał tę miejscowość - w tej wsi po wojnie osiedlili się jego dziadkowie. Zaraz po nabyciu młyna rozpoczął remont i w ciągu dwóch lat wraz żoną przekształcili zniszczony i zaniedbany budynek w prężnie działający ośrodek.

Była upalna wiosna roku Pańskiego 2007 Młyn i obejście w Tarnowie pod rekę i serce łaskawego Grzegorza z Kotwickich Rodu trafiły szczęśliwie. Pan ów hojny i szczodry dla odbudowy majątku tegoż się okazał, a dla ludzi sprawiedliwy. Staraniem Jego ożył Młyn stary rozpalano w kuchni, zabiły zegary. Zapachniało chlebem. A ja tam byłam...

Alicja Augustyniak

Copyright © 2016 Młyn nad Starą Regą. Projekt Kari, Wykonanie Creative Sight

Plansza informacyjna PFR

Nasza strona korzysta z ciasteczek(cookies).

Rozumiem i akceptuję

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę